.

„Gudrās mājas” tehnoloģija. Otrā daļa: skaitām naudu.

Ekonomiya"Gudrās mājas" tēmas turpinājums, kuru piedāva Latvijas Tīkli

‘Gudrās mājas” otrā, bet ne mazāk svarīgā funkcija, ir, protams - ekonomija!

 Šodien, laikā, kad „treknie gadi” ir jau beigušies, bet jaunie – vēl nav sākušies, ekonomija ir ļoti svarīgs faktors.

Īpaši bieži par to aizdomājas daudzzīvokļu namu iemītnieki, kuriem ir centralizēta apkures sistēma. Īpaši tajos brīžos, kad, nakts vidū, smokot nost aiz karstuma ver vaļa logus vai līdz galam aizgriež radiatora ventili, tomēr skaidri apzinoties, ka maksāt par gaisa apsildīšanu noteikti nāksies. ..

Skaidrs, ka būs jāmaksā. Vecās apkures sistēmas nav pielāgotas ātrai reaģēšanai uz gaisa temperatūras svārstībām.

Bet kam gan ir pielāgota „gudrā māja”? Pirmkārt, tam, lai precīzi izpildītu saimnieka uzstādījumus. Jūs varat, piemēram, dot komandu uzreiz pēc signalizācijas sistēmas iedarbināšanas pazemināt temperatūru līdz +15 grādiem. Kam vajadzīgs sildīt vairāk, ja mājās neviena nav? Noteiktā laikā vai arī pēc saimnieka zvana „gudrā māja” var ieslēgt apkuri, tādā veidā jūs, atnākot mājās, ienāksiet tieši no sala siltā priekšnamā.

Kur ir ekonomija? Tas ir atkarīgs no tā, kādu kurināmo jūs izmantojat. Ja jūs apsildāt dzīvokli ar elektrību, protams, ietaupās kilovatstundas, ja ar gāzi – kubikmetri, ja ar cieto vai šķdro kurināmo – attiecīgi šī kurināmā tilpuma mērvienības. Jebkurā gadījumā, viss reducējas līdz ļoti vienkāršam naudas ekonomijas faktam. Jebkurš resurss taču maksā naudu!

Runa var būt ne tikai par apkuri. Ir arī ūdens. Pieņemsim, jums ir uzstādīts elektriskais ūdens boileris. Tas nemaz tik daudz enerģijas nepatērē, uzturot ūdeni dienas laikā noteiktā tempertūrā. Bet arī ne tik maz, īpašu ņemot vērā to apstākli, ka bieži vien mēs neesam mājās kādreiz pat līdz 10 stundām dienā. Tātad ūdens mums ir vajadzīgs tikai divreiz dienā: no rīta un vakarā. Tādēļ, ja jūs noregulēsiet „gudro mēju” tādā veidā, lai jums būtu karstais ūdens divreiz dienā, jūs ietaupīsiet krietnu summu.

Arī tas vēl nav viss.

Nevajag aizmirst, ka Latvijas klimatā ir ne tikai ziema, bet arī vasara. Lai arī ne tik gara un ne vienmēr karsta. Tomēr mēnesis 30 grādu karstumā var būt pat ļoti grūts. Tādos brīžos sapnis par vēsumu ir īpaši saprotams. Nē, mēs nepārdodam kondicionierus. Pagaidām. Taču „gudrā māja” var noderēt pat tādā veidā, ka aizvilks ciet aizkarus un žalūzijas tur, kur ir ļoti stipra saule, tādēļ kondicionieris vairs nebūs vajadzīgs. Tā jau ir tieša ekonomija. 

 

Tas nebūt nav viss, ko spēj „gudrā māja”.

Vēl viena iespēja – nākamajā numurā.

 

Aleksandrs Jemeljanovs

Bookmark and Share
Top.LV