.

„Rīga 2014” atklāšana: pasaules ugunsskulptūru čempionāts

uguns2Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas atklāšanas nedēļā pilsētas centrā, Daugavas krastā Ķīpsalas pludmalē, norisināsies pasaules ugunsskulptūru čempionāts. Skulptūras tēlnieki no visas pasaules sāks veidot jau ar 2014. gada 16. janvāri, bet festivāla kulminācija ar skulptūru iedegšanu gaidāma 18. janvāra vakarā.

Pasaules ugunsskulptūru festivāls ir viens no atklāšanas pasākumiem, kas piesaka „Rīga 2014” tematisko līniju „Rīgas karnevāls”.

Rīga 2014” atklāšanas pasākumu programma. Lasi šeit!

Kā pastāstīja festivāla producents no kultūras biedrības „Make Art” Reinis Druvietis, pasaules ugunsskulptūru festivāls Rīgā bija iecerēts jau kopš 2010. gada. Nu sapnis par lielāko pēdējo gadu uguņošanu un dedzināšanu tiešām īstenosies. Viņš aicina visus pēc lielās uguņošanas, ko 18. janvāra vakarā varēs vērot Daugavas krastos, sasildīties Ķīpsalas pludmalē.

Svinīgā skulptūru aizdegšanas ceremonija sāksies 18. janvārī, plkst. 19.30 tiks pakāpeniski aizdedzināta katra skulptūra.

Kā stāsta R. Druvietis, par iespēju piedalīties ugusskulptūru čempionātā Rīgā bijusi liela interese. Vistālāk braukušie dalībnieki būs no Austrālijas, tāpat festivālā ieradīsies arī mākslinieki no ASV.

Kopumā Rīgā sacentīsies komandas no 12 valstīm – ASV, Austrālijas, Francijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Somijas, Spānijas, Šveices un Zviedrijas.

Komandās būs divi dalībnieki, no kuriem vismaz viens ir diplomēts tēlnieks vai mākslinieks, nodrošinot augstu čempionāta māksliniecisko līmeni un aizraujošu sacensību garu.

„Uguns ir viena no interesantākajām stihijām. Mēs esam strādājuši ar smilti, ledu, bet ar uguni nekad nevar zināt, kāds būs galarezultāts. Atsevišķas skulptūras ir iecerētas arī dinamiskas. Nāciet pasildīties un pabrīnīties!” aicina Reinis Druvietis. Viņš sola, ka pasaules ugunsskultūru čempionāts būs īpaši interesants, jo katrs no dalībniekiem centīsies neparasti pasniegt savu veikumu, lai pārsteigtu žūriju un tiktu pie galvenās balvas.

 Karlis Ile Latvju raksti 2012 mazsugunsskulpturas

Trīs dienu laikā komandām būs jāizveido koka un salmu konstrukcijas, kuru augstums un platums nedrīkstēs pārsniegt sešus metrus. Visiem čempionāta dalībniekiem skulptūru veidošanai tiks nodrošināts vienāds materiālu daudzums, kā arī citi nosacījumi, radot līdzvērtīgas starta pozīcijas.

Trīs dienas – no ceturtdienas, 2014. gada 16. janvāra, līdz sestdienai no plkst. 12.00 līdz 18.00 – tēlnieki publiski veidos skulptūras, kā arī īpašā jurtā un sešus metrus augstā vigvamā paralēli risināsies meistardarbnīcas, kurās pasākuma apmeklētāji varēs liet sveces un iegūt praktiskas zināšanas ugunsskulptūru veidošanā.

Finālā, pēc žūrijas apspriešanās, tiks paziņots pasaules čempions ugunsskulptūru veidošanā. Ugunīgu muzikālo noskaņu radīs ritma apvienība „Pulsa Efekts” kopā ar viesiem un uguns pavēlniekiem no „Fire Spirit”.

Ugunsskulptūras kā atsevišķs tēlniecības un mākslas norises paveids Eiropā sāka attīstīties 90. gadu sākumā, un kopš tā laika populāri ir gan ugunsskulptūru šovi, gan sacensības. Tradicionāla ir arī šo pasākumu sasaiste ar Eiropas kultūras galvaspilsētu. Pirmais Eiropas ugunsskulptūru čempionāts notika 1998. gadā Stokholmā, kad tā bija Eiropas kultūras galvaspilsēta. Savukārt pirmais pasaules ugunsskulptūru čempionāts norisinājās 2011. gadā Tallinā, kad tai bija piešķirts šis tituls.

Par pirmajiem pasaules čempioniem 2011. gada kļuva lietuvieši, bet Latvijas komanda tēlnieka Agra Dzilnas vadībā ieguva otro vietu, kas pierāda augstās ugunsskulptūru veidošanas prasmes Baltijas valstīs.

Ugunsskulptūru kustība popularitāti ir guvusi, jo ļauj mākslinieciskā veidolā izmantot vienu no dabas pirmelementiem – uguni, kas vienlaikus simbolizē gan iznīcinošu, gan izdzīvošanai vitāli nepieciešamu spēku.

Turklāt uguns skulptūras ir videi draudzīgs žanrs, jo atšķirībā no uguņošanas netiek izmantotas ķimikālijas un negatīvi ietekmēti apkārtnē esošie putni un dzīvnieki.

Arī Latvijā ar zināmu regularitāti dažādos pasākumos tiek izmantotas ugunsskulptūras, tomēr pasaules čempionāta norise ļaus šo mākslas veidu parādīt daudz plašāk un koncentrētāk, piesaistot gan Rīgas iedzīvotāju, gan viesu uzmanību.

Gan Eiropas ugunsskulptūru kustības, gan abu minēto čempionātu galvgalī bijis Zviedrijas mākslinieks Gunnars Karls Nilsens (Gunnar Carl Nilsson). Tādēļ ir liels pagodinājums, ka viņš ir piekritis būt arī par Rīgā notiekošā čempionāta māksliniecisko kuratoru un žūrijas priekšsēdētāju.

Skulptūras vērtēs starptautiska žūrija trīs cilvēku sastāvā. Pirmās vietas ieguvējs saņems naudas balvu 2,5 tūkstošu eiro apmērā, otrās vietas – 1,5 tūkstošu eiro apmērā, bet trešās vietas ieguvējs – viena tūkstoša eiro apmērā. Savu īpašo simpātijas balvu kādai komandai pasniegs 
SIA „Robert Bosch”, kuri arī katrai no 12 komandām dāvinās arī elektroinstrumentu komplektu.

Sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014” čempionātu rīko kultūras biedrība „Make Art”, kas Rīgā veidoja arī smilšu skulptūru festivālu „Make Sand Art” uz AB dambja 2011. un 2012. gadā, kā arī ledus skulptūru festivālu „Make Ice Art Riga” 2011. gada ziemā Bastejkalnā.

 
 
Bookmark and Share
Top.LV