.

Aisbergs ar nosaukumu „darījums”.

rieltorKad jūs meklējat profesionālu palīdzību, jūs gribat, lai tas, pie kā jūs vērsāties, būtu īsts speciālists. Lai ārsts prastu ārstēt, šuvējs – šūt, bet frizieris – frizēt.

Ir labi, ja jūs zināt, kas būtu šim speciālistam jāprot. Pieņemsim, ka pie friziera jūs ejat vienreiz mēnesī, pie zobārsta – vienreiz gadā, pie atslēdznieka – pēc nepieciešamības, māklera palīdzību jūs meklējat daudz retāk. Dažreiz tikai vienreiz dzīvē.

Tieši tādēļ ne visi zina, kas ir jāprot īstam profesionālim nekustamo īpašumu pārdošanas jomā. Bet viņam jānodrošina darījuma drošība visa darījuma garumā. Un tam viņam jāprot:

Lataisberg LV2

  1. Acīmredzama darbība – atrast jūsu nekustamajam īpašumam pircēju. To zina visi, un tā ir tikai aisberga, kura nosaukums ir „darījums”, redzamā daļa.
  2. Situācijas novērtējums. Kā likums, cilvēks, kurš pārdod savu nekustamo īpašumu, cenšas atrisināt kādas problēmas savā dzīvē: kredīts, finanses, ģimenes apstākļi. Situācijas novērtējums ir ļoti svarīgs, lai pieņemtu attiecīgajai situācijai atbilstošu risinājumu.
  3. Iespējamo nodokļu aprēķins. Piekritīsiet, ka ir ārkārtīgi satraucoši uzzināt, ka daļa līdzekļu, kas iegūti pēc nekustamā īpašuma pārdošanas, ir jānomaksā nodokļos, bet jūs par to uzzinājāt tikai pašā pēdējā brīdī. Ja jūs bijāt rēķinājies noguldīt naudu depozītā, tad ir pavisam nepatīkami, bet, ja jūs gribējāt iegādāties sev citu nekustamo īpašumu, tad var izrādīties, ka naudas vispār nepietiek. Tā jau ir problēma. Tādēļ ir vēlams jau iepriekš visu zināt par nodokļiem un plānot savus izdevumus, apzinoties šīs nodokļu izmaksas jau laicīgi.
  4. Darījuma stratāģija. Kas tas tāds ir? Tas ir iepriekš pārdomāts plāns darījuma realizācijai, kurā ir iekļauts viss: gan situacijas novērtējums, gan iespējamie nodokļi. Piemēram, jūs izdomājāt, ka gribat nomainīt savu dzīvokli pret līdzvērtīgu, tikai citā rajonā (tuvāk bērniem). Jūs dzīvojat savā dzīvoklī jau sen un nekur nesteidzaties. Tā ir viena situācija. Vai, piemēram, ģimene, kurā jau ir viens mazulis, pēkšņi atklāj, ka (tas ir reāls gadījums) gaidāmais ģimenes pieaugums ir nevis viens, bet veseli trīs mazuļi. Tas nozīmē, ka ģimenē pēc pusgada būs četri bērni! Bet gultiņas nav kur novietot. Tā ir pavisam cita situācija. Tādēļ stratēģija katrā gadījumā būs atšķirīga.Un tā ir jāplāno.
  5. Darījuma dokumentu sagatavošana. Tā tikai šķiet, ka pietiek ar Zemesgrāmatu. Pircējam ir tiesības zināt, ka jūsu dzīvoklim nav parādu, ka tur neviens svešs nav deklarēts, utt. Tās ir izziņas, kuras ir jāsavāc ātri, kamēr pircējs ir gatavs pirkt. Kur, kā un kādas izziņas jāsavāc, ir kompetenta māklera ziņā.
  6. Līguma projekta sagatavošana. Ja kāds saka, ka līgumu sagatavos notārs, tad viņš nav profesionālis. Notārs patiešām sastādīs līgumu, taču notārs nezina ne jūsu situāciju, ne prognozējamos nodokļus. Tas nav viņa darbs. Tādēļ viņš sastādīs labu ... tipveida līgumu. Tādu, kā visiem. Protams, ja jūs paši viņam neizklāstīsiet visu, kas nepieciešams. Bet jūs taču neesat speciālists, jūs patiesībā nemaz nezināt, kas ir jāsaka, bet kas – nav. Pareizi būtu sastādīt līgumu, kurā būtu ievērotas tieši jūsu intereses. Labs mākleris tieši tā arī uzrakstīs.
  7. Darījuma noformēšana. Liekas, kur gan ir problēma? Nu, aizgājām pie notāra un parakstījām līgumu. Bet neaizmirsīsim, ka nekustamais īpašums – tas ir dārgs pirkums. Pirmkārt, nervozē gan pārdevējs, gan pircējs. Otrkārt, darījuma laikā katra no pusēm cenšas sev iegūt papildus drošības garantijas. Pircējs vēlas vēlreiz pārliecināties, ka īpašums, kuru viņš pērk, nav apgrūtināts ar parādiem un problēmām, tādēļ viņš var vēlēties kādu naudas summu ieturēt un neizmaksāt uzreiz. Pārdevējs arī ir uztraucies. Tādēļ ir labi, ja blakus atrodas kompetents speciālists, kuram ir zināmi katra jautājuma risinājumi. Tas nāk tikai ar pieredzi.
  8. Darījuma pabeigšana – īpašuma nodošanas kontrole. Kā likums, no līguma parakstīšanas momenta līdz īpašuma nodošanai paiet zināms laiks. Ir nepieciešams pārliecināties, ka visi rēķini ir pareizi nomaksāti, ir pabeigtas attiecības ar pakalpojumu piegādātājiem, un ka nav nekādu iemeslu tam, lai viena puse kaut ko pieprasītu otrai pusei. Lietai patiešām ir jābūt novestai tiktāl, lai pie tās vairs nebūtu jāatgriežas.

Es centos sīki aprakstīt 7 no 8 aspektiem, kuri parasti ir paslēpti skatienam. Sīkāk tie ir aprakstīti manā grāmatā „Atskaites punkts”. Es patiesi ceru, ka šis attēls un dotais apraksts deva jums pietiekami informācijas. Nepieciešamības gadījumā jūs zināsiet, kas ir jādara īstam mākleram.

 

Uzņēmuma EKOCENTRS direktore

Jeļena Kordževa

Bookmark and Share
Top.LV