.

Dabas pamattoņi olu krāsošanai

jajca2

Daba piedāvā daudz un dažādas iespējas nokrāsot olas dažādās krāsās.

 

1. Sīpolu mizas - sarkanīgi brūnam tonim.

Tradicionāli Lieldienu olu krāsošanai izmanto sīpolu mizas un to novārījumu, kas olām piešķir sarkanīgi brūnu, piesātinātu toni.

Krāsojot olas sīpolu mizās, tiek izmantotas dažādas metodes - olas vāra katlā kopā ar sīpolu  mizām vai iepriekš pagatavotā sīpolu mizu novārījumā, vai arī - ietin olas sīpolu mizās pirms vārīšanas.

Košāku toni iespējams panākt, ja olas vāra katlā kopā ar sīpolu mizām - tad krāsa olām labāk „pieķeras". Šo metodi var pastiprināt, ja olu vēl piedevām ietin sīpolu mizās. Tā kā katrai sīpolu mizai ir atšķirīgs tonis, tad ietinot mizās, olas sanāk raibi lāsumainas. Īpaši tumšu un piesātinātu toni iespējams panākt, ja olas vāra kopā ar sīpolu mizām 10 minūtes, tad izņem no katla, 2-3 minūtes skalo aukstā ūdenī, un pēc tam - liek atpakaļ katlā ar sīpolu mizām un ļauj ievilkties vēl 30-40 minūtes.

2. Valriekstu čaumalu vai melnās tējas novārījums - koši brūnam tonim.

Koši brūnas olas iegūst, ja tās krāso valriekstu čaumalu vai melnās tējas novārījumā. Valriekstu čaumalas saberž un novāra 1/2 litrā ūdens. Novārījumā liek jau vārītas olas un atstāj ievilkties uz 1-2 stundām. Līdzīgu toni iegūst, krāsojot olas melnās tējas novārījumā.

3. Biešu sula - sarkanam tonim.

Olas var krāsot arī sarkano biešu sulā. Tad tās iegūst aveņu sarkanu nokrāsu. 1/2 1itru sarkano biešu sulas uzvāra kopā ar 2 ēdamkarotēm etiķa. Olas liek karstajā šķidrumā un ļauj ievilkties 1-2 stundas.

4. Kumelīšu vai bērza pirts slotu sauso lapu novārījums - dzeltenīgi zaļam tonim.

Zaļgandzeltenas olas iegūst, ja tās krāso kumelīšu novārījumā. Līdzīgu toni rada bērza pirts slotu kaltēto lapu novārījums. Kumelīšu ziedus vai kaltētas bērza lapas pārlej ar 1 litru verdoša ūdens un ļauj pus stundu ievilkties. Pēc tam novārījumā liek vārīties olas. Pēc 10 minūtēm olas noskalo aukstā ūdenī un liek atpakaļ novārījumā ievilkties vēl 30-40 minūtes.

5. Jaunu bērzu lapu novārījums - dzeltenīgi zeltainam tonim.

Krāsojot olas jaunajās bērzu lapās, iegūst dzeltenīgi zeltainas olas. Novārījumu gatavo, bērzu lapas aplejot ar ūdeni un ļaujot ievilkties 30 minūtes. Pēc vārīšanas olas noskalo aukstā ūdenī, un, ja vēlas iegūt košāku toni, liek atpakaļ novārījumā un atstāj ievilkties vēl 30-40 minūtes.

6. Pūpolu zari ar mizu - koši dzeltenam tonim.

Krāsojot olas pūpolu zaros ar visu mizu, iegūst koši dzeltenu toni. Pūpolu zarus aplej ar vārošu ūdeni un ļauj krāsai ievilkties 40-60 minūtes. Novārījumā liek vārīties olas.

7. Alkšņu mizas - ķieģeļu dzelteni brūnganam tonim.

Alkšņu mizas aplej ar karstu ūdeni un ļauj nostāvēties 30 minūtes. Tad katlā liek vārīties olas. Pēc vārīšanas noskalo aukstā ūdenī, un, ja vēlas iegūt košāku toni, liek atpakaļ novārījumā ievilkties vēl 30-40 minūtes.

8. Aroniju sula vai melleņu ievārījums - violeti zilam tonim.

Violetas olas iegūst, ja tās krāso aroniju sulā vai melleņu ievārījumā. Uzvāra 1/2 litru aroniju sulas vai melleņu ievārījumu, kas atšķaidīts ar ūdeni. Novārījumā liek vārīties olas. Ja vēlas iegūt īpaši košu toni, pēc vārīšanas olas noskalo aukstā ūdenī un liek atpakaļ katlā ievilkties uz 30-40 minūtēm.

9. Upeņu sula vai ievārījums - violeti sarkanīgam tonim.

Upeņu ievārījumu pārlej ar karstu ūdeni un liek tajā vārīties olas. Pēc vārīšanas olas var noskalot ar aukstu ūdeni un likt atpakaļ katlā vēl uz 30-40 minūtēm, tādējādi iegūstot košāku toni.

Bookmark and Share
Top.LV