Nauda, karjera un izlūka varoņdarbs

BusinessUzņēmējs, biznesmenis, lietišķs cilvēks, kā tikai nesauc to, kurš ir saņēmies drosmi doties jūrā pats zem savām burām. Sauc dažādi, un arī attieksme nebūt nav viennozīmīga, bet tomēr vairumā tā ir nedaudz skaudīga. Nu, apmēram tā, viņš tur „rauš naudu”, kamēr mēs te ...

„Ko mēs te”, jāteic, nav tik interesanti.

Mūs ļoti interesēja, kas ir vidēji statistiskais Latvijas uzņēmējs. Jo īpaši tāpēc, ka uzņēmuma vadītājs ir tieši tas cilvēks, kuram ir adresēta mūsu programma „Pieci iemesli tam, kādēļ ienākumi nav stabili”. Ir taču acīmredzams, ja vadītājs ir stabils, tad arī ienākumi ir stabili. Tā, ka mēs sarīkojām biznesmeņiem „izdzīvošanas testu”.

Kā izrādījās tikt līdz vadītājam ir ļoti grūta un sarežģīta lieta. Tādēļ izlūkgājiens, kuru mēs ar kolēģi veicām, bez jebkādām šaubām ir pielīdzināms „varoņdarbam”. Uzņēmumi tika izvēlēti „uz labu laimi”, mēs lūdzām atļauju ienākt, lai uzdotu dažus jautājumus vadītājam.

Pārsteigumu bija daudz!

Bet darbs ir padarīts, un te ir atskaite par paveikto.

Rezultāti pārsniedza visas mūsu cerības. Mēs ieguvām vairākas Latvijas uzņēmēju „apakšgrupas”. Protams, to bija daudz vairāk, bet šeit minēšu tikai tos, kas „ieguva godalgas”.

Tā, pirmā apakšgrupa ir „pašaizslēgtie” – cilvēki aiz aizslēgtām durvīm. Acīmredzamais –neticamais. Darba laikā birijs ir aizslēgts ar visām atslēgām, un tev caur aizslēgtām durvīm (!) jautā, kas tu esi un kādēļ atnāci? Ko viņi tur dara? Katrs fen-šuj speciālists pateiks, ka caur aizslēgtām durvīm naudas plūsma nevar ienākt. Vienkārši neizsūksies cauri... Nu, bet tā jau ir viņu darīšana, mēs neuzstājām. Un, pats par sevi saprotams, no aptaujas šos cilvēkus izslēdzām.

Otrā apakšgurupa: „Sprīdīši”. Jā, tie paši, kuri cīnās ar Lutausi un pieliek visus spēkus, lai šajā cīņā noturētos vēl kādu brīdi. Reāli ir redzams, kā nelaimīgais uzņēmējs no pārguruma burtiski kūp, bet viss, ko viņš grib, ir vismaz kaut kā savilkt galus kopā, ne par kādu attīstību, paplašināšanos, uzlabojumiem vai kādām citām pozitīvām izmaiņām pat runa neiet. Nākas konstatēt, ka cilvēks ir tik ļoti lielā mērā iedziļinājies savās problēmās, ka nespēj pacelt galvu un paskatītīties apkārt, vai vispār viņa darbs dod atdevi.

Trešā apakšgrupa – „Entuziasti”. Patiesībā tie arī ir tie cilvēki, Uz kuru pleciem turas Latvijas ekonomika. Tikai viņi ražo kaut ko daudz maz vērtīgu un noderīgu. Un viņi ir noskaņoti turpināt to darīt, neskatoties ne uz ko. Diemžēl, šī ir gandrīz izmirstoša suga, jo no kopējā aptaujāto skaita viņu ir tikai 25%. Tas ir tik maz! Pie tam situācijas dramatisms ir apstāklī, ka, neskatoties uz savu lēmumu attīsties, neviens (!) NEVIENS no aptaujātajiem nepateica, ka viņš zina, kā viņš to darīs!

Runa nav par produkta radīšanu. Nav svarīgi, ko tieši ražo uzņēmums: saldējumu, datorprogrammas vai apsardzes pakalpojumus. Kā reiz šī daļa – pati ražošana – ir kārtībā. Gan īpašnieki, gan darbinieki brīnišķīgi pārzina sava produkta radīšanas tehnoloģiju. Ar to nav problēmu.

Problēma ir pavisam citur: nevienam biznesa īpašniekam nav sava paša uzņēmuma attīstības tehnoloģijas. Bet tā taču arī ir tehnoloģija vistradicionālākajā tās izpratnē (Tehnoloģija – organizatorisku soļu, operāciju un paņēmienu komplekss, kas vērsti uz jebkura cilvēka darbības produkta radīšanu un uzturēšanu ar nominālu vērtību un optimālām izmaksām). Bet jebkurš uzņēmums arī ir sava dibinātāja produkts! Un eksistē tehnoloģija tā attīstībai un darbības uzturēšanai. Bet, kā parādīja vairāk kā 40 respondentu aptauja, neviens nezināja ne pašu tehnoloģiju, nedz arī faktu par tās eksistēšanu. Viens no aptaujātajiem pat teica, ka gatavs „zemi ēst”, lai tikai panāktu izaugsmi, bet ... nezina, kā.

Viss ir vienkārši: tehnoloģija eksistē. Un tā kā personīgi es negribu, lai Latvijas uzņēmēji atkārtotu dinozauru varoņdarbu un izmirtu kā suga, pārdodot savus uzņēmumus ārzemniekiem, kuri pašlaik tik aktīvi izpērk Latviju, es uzņēmos uz sevi pienākumu atvērt jaunu sadaļu “Karjera un Nauda”. Un dot vārdu tiem, kuri pilnībā pārzina biznesa attīstības tehnoloģiju, WISE (wise,  (angl) – gudrs, zinošs) biznesa konsultantiem.

Laipni lūdzam un novēlam Jums atklāt jaunus horizontus.

Bookmark and Share
Top.LV