.

Skats uz Rīgas sporta dzīvi no olimpiskā pjedestāla augstumiem.

Viesos pie „Pie ģimenes pavarda” ir Jefimijs Klementjevs

JK1
Jefimijs Klementjevs ir 52 kārtējais Latvijasa čempions kanoe airēšanā, 14 Pasaules čempionātu dalībnieks, 7 kārtējais pasaules čempions, 3 kārtējais Eiropas čempions, 1992. gada Barselonas un 2000. Gada Sidnejas Olimpisko spēļu dalībnieks, kur kļuva par septītās vietas ieguvēju, 6 kārtējais
World Master Games čempions 2009. gadā, Rīgas Domes deputāts, izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja vietnieks.  

JK2
- Kā Jums izdodas saglabāt brīnišķīgu sportisko formu?

- Vienīgais veids ir pastāvīgi treniņi, - smaida sportists. Es katru dienu strādāju sporta zālē, pilnībā atstrādāju savu svaru, pumpēju savus 85 kilogramus 40 reizes katru dienu. Tas ir ļoti labs sirds muskuļa un arī kopējās fiziskās izturības treniņš.

- Kā Jums izdodas savienot pastāvīgus treniņus ar darbu? Saprotu, ka Jūsu darbs Rīgas Domē arī prasa laiku.

Jā, un ne tikai tas. Es vēl strādāju par treneri sporta klubā. Varu paspēt tāpēc, ka neesmu radis ne kavēt, ne padoties.

- Kāda ir Jūsu darba Rīgas Domē būtība?

- Kā savu mērķi saskatu pārveidot Rīgu par sportisku pilsētu. Ne tikai Rīgu, bet Latviju kopumā. Man sports nav hobijs, bet gan dzīves veids. Man gribas, lai katram būtu iespējams sportot, it īpaši bērniem.

- Kā Jums veicas šajā darbā?

- Šodien Latvijā ļoti daudz tiek darīts sporta attīstībai. Ir atvērti 9 Olimpiskie sporta centri olimpisko rezervju sagatavošanai.

- Kādos sporta veidos notiks šī sagatavošana?

- Daudzos dažādos sporta veidos: hokejā, kanoe un smailīšu airēšanā, vieglatlētikā...

- Airēšana, tas taču ir Jūsu sporta veids. Kā sanāca, ka Jūs sākāt nodarboties ar airēšanu?

- Pēc skolas beigšanas es iestājos Dzelzceļnieku arodskolā, bet tur bija tikai trīs sporta veidi: bokss, riteņbraukšana un airēšana. Man visvairāk interesēja airēšana. Tā uzsāku nodarboties ar šo sporta veidu 15 gadu vecumā.

- Tas nozīmē – jaunībā. Bet kas šodien Rīgā tiek darīts, lai bērni varētu sportot?

- Rīgā ir atvērtas 11 sporta skolas, kuras darbojas ar Rīgas Domes atbalstu. Ir Olimpiskā komiteja, ir Federācija, ko dibinājis Izglītības, kultūras un sporta departaments, daudz sporta klubu.

- Tomēr, tas vairāk ir profesionālajiem sportistiem. Kas ir darīts „nesportistiem”? Parastiem maziem un lieliem rīdziniekiem?

- Rīdziniekiem mēs organizējam daudzus un daudzveidīgus pasākumus. Pavisam nesen, 28. septembrī tika organizēta olimpiskā diena ar devīzi „Nāc un vingro!”, kurā piedalījās ap 76 tūkstošiem bērnu. Es pats atklāju šo pasākumu Daugavas stadionā, bija sagatavoti apbalvojumi uzvarētājiem. Par piedalīšanos bērni saņēma sertifikātu, bet uzvarētājiem tika pasniegti kausi. Pašām labākajām komandām tika pasniegtas medaļas.

Gada laikā Rīgā notiek skrējieni, velomaratoni, Maratons, kurš šogad sapulcināja 15000 dalībnieku. (starp citu,es tajā ieņēmu 8. vietu 5 kilometru distancē, kaut gan skriešana nav mana disciplīna. Tas ir treniņa jautājums, atzīmēja Jefimijs).

Vasarā, pilsētas svētku laikā, organizējām Rīgas kanālā sacensības „Nāc un airē!”. Tur varēja izmēģināt spēkus kā individuālajā, tā arī kolektīvajā kanoe airēšanā. Mēs savācām komandas no visiem airēt gribētājiem. Es vadīju vienu no komandām, kur bija jaunieši, kas pirmo reizi mūžā paņēma rokās airus. Bija arī profesionālu airētāju komanda, bet tā ieguva 3. vietu. Visus apsteidza un uzvarāja Pašvaldības policijas komanda.

JK3
- Kā tas gadījās, ka policija apsteidza profesionāļus? Viņi nebija trenējušies!

- Nē, viņi ne pavisam netrenējās. Daži pat nekad nebija turējuši rokās airus. Viss slēpjas komandas garā. Policistiem bija līderis, un bija komanda, un viņi tiecās pēc uzvaras. Bet profesionāļiem nebija vienotas komandas, komandas gars nebija radies.

- Vai daudz tiek organizēts komandas spēļu?

Jā, daudz. Futzālēs notiek daudz futbola spēļu. Katru gadu arēnā Rīga notiek KHL spēles, ikmēneša futbola spēles Skonto stadionā, basketbola sacensības.

- Jā, bet sacensības ir domātas līdzjūtējiem. Bet kā rīdzinieki var nodarboties ar sportu?

Rīgā ir 35 minifutbola laukumi, skolās kopumā ir 8 atklātie laukumi ar sintētisko klājumu. Man ir ne tikai sapnis, bet plāns, kā izdarīt tā, lai rīdzinieki varētu sportot bez maksas. Es strādāju pie tā, lai kartā Rīgas rajonā pie skolas būtu mūsdienu standartiem atbilstoši aprīkota sporta pilsētiņa, tā, lai rīta un dienas stundās tur varētu nodarboties skolēni, bet no 16:00 līdz 20:00, un vasarā līdz 22:00 tur varētu tikt rajona iedzīvotāji. Tādas pilsētiņas jau ir Imantā, Zolitūdē, Ķengaragā, un Rīgas Dome slēdz līgumu ar skolām par to, lai šie sporta objekti būtu pieejami publikai.

- Vai jūs gatavojaties ziemai?

- Protams. Kā vienmēr, Torņakalnā būs atklāta slēpošanas trase „Arkādija”, bet Rīgas centrā būs slidotavas. Acīmredzot, tāpat kā pagājušajā gadā, atvērsim slidotavas Līvu laukumā un Strēlnieku laukumā. Bet, ja kāds negrib sportot svaigā gaisā, viņiem būs pieejama slēgtā ledus halle un neskaitāmas trenažieru zēles.

- Jefimij, ne visi mūsu lasītāji ir sportisti. Dažreiz, kad nesagatavots cilvēks aiziet uz trezažieru zāli, viņam ir grūti „turēt līdzi” pastāvīgajiem zāles apmeklētājiem. Viņam nav pa spēkam izpildīt to vingrinājumu kompleksu, kuru viegli izpilda sagatavots sportists, bet grupu treniņos jaunpienācējam ir grūti paspēt izpildīt trenera norādījumus. Laikam tādēļ daudzi mēģinājumi sportot beidzas ar neveiksmi? Vai ir kāds risinājums?

- Protams. Cilvēkam, kurš nesporto, patiešām nav ieteicams uzreiz sākt ar lielām slodzēm. Tas nav vajadzīgs, un ir pat kaitīgi. Sportiskā režīmā ir jāieiet pakāpeniski. Cilvēki, kuri visu dienu pavada biroja darbā, var sākt nodarbības mājās. Ir vienkārši vingrinājumu kompleksi, kuriem nav nepieciešams ne īpašs aprīkojums, nedz daudz vietas. Tos pilnīgi noteikti var izpildīt mājās.

- Varbūt Jūs varētu ieteikt kādus kompleksus? Iespējams, ka vīriešiem un sievietiem tie būs atšķirīgi. Arī dažādām vecuma grupām tie būs atšķirīgi. Kur var uzzināt, kādi tieši vingrinajumi ir jāpilda? Ko Jūs rekomendējat?

- Es esmu ne tikai sportists, bet arī treneris, tādēļ es sagatavošu žurnāla „Sarunas pie ģimenes pavarda” lasītājiem īpašus vingrojumu kompleksus no Jefimija Klementjeva.

- Turu pie vārda! Tātad nākamajos žurnālos mūsu lasītājiem būs iespēja aplūkot vingrojumu kompleksus, kurus var veikt pat tad, ja nav nekādas īpašas sportiskas sagatavotības?

- Jā, turiet! Man nepatīk padoties, tāpēc vingrojumu kompleksu es sagatavošu.

 

Dārgie lasītāji, nākamajos numuros jūs sagaida sports Jefimija Klementjeva vadībā

Bookmark and Share
Top.LV