.

Zāles atmiņai un sirdsapziņai

20130204 170143
Žurnāls „Sarunas pie ģimenes pavarda” intervē Anželiku Hlobordovu, uzņēmuma SIA “Īpašnieku sabiedrība”, kuras pārziņā ir 33 dzīvojamie nami Ķengaragā, pārvaldnieci.

- Cik sen Jūs sākat darboties namu pārvaldīšanas jomā?

- Mēs sākām 2000.gadā, kad no privātuzņēmumiem pāņēmām 10 namu apsaimniekošanu. Pakāpeniski mēs paplašinājāmies, jo mūsu īrnieki sāka reklamēt mūsu pakalpojumus kaimiņmāju iedzīvotājiem. Tagad mēs apkalpojam 33 namus, tas ir apmēram 2000 laimīgo dzīvokļu īpašnieku ģimenes.

- Vai pēdējos namus arī pārņēmāt no privātuzņēmumiem?

- Nē, tieši pēdējos namus pārņēmām no „Ķengaraga namiem” vēl 2005.gadā.

- Kādā stāvoklī bija šie nami?

- Taisnību sakot – briesmīgā. Kaut vai, piemēram, viens nams – 12 stāvu ēka Salaspils ielā 7. Mums tā tika briesmīgā stāvoklī – jumts – sagrauts, visas caurules, gan kanalizācija, gan ūdensvads sarūsējušas, tek, kopš mājas celtniecības ne reizi nebija mainītas, kāpņu telpa šausmonīga. Kādreiz tā bijusi tumši brūna, tad krāsa nolobījusies, lifti salauzti, bet bēniņos vispār dzīvoja bomži.

- Jūs to māju ar visiem bomžiem pārņēmāt?

- Par laimi – nē. Tieši bomžus „Ķengaraga nami” paši izdabūja laikā. Vēlāk vēl atvainojās, jo viņi, kā izrādījās, nemaz nezināja, ka bēniņos kāds dzīvo. Tas bija vienīgais, ko viņi izdarīja. Viss pārējais tika mums.

- Ar ko jūs sākāt?

- Ar līgumu, protams. Šī māja izrādījās ļoti interesanta. Tur atradās uzreiz trīs cilvēki, kuri uz brīvprātības principiem sāka pārvaldīt māju. Tā kā tad, ka mēs parakstījām apkalpošanas līgumu, mēs šos cilvēkus ierakstījām kā pilnvarotos uzstāties īrnieku vārdā. Visi mājas iedzīvotāji parakstīja šo dokumentu.

- Ko jūs ar viņiem saskaņojāt?

- Pirmkārt, protams, remonta tāmi un darbības prioritātes. Tagad māju pazīt nevar. 7 gadu laikā mēs paspējām daudz: nomainījām jumtu, izremontējām liftus, nomainījām visas aukstā un karstā ūdensapgādes caurules. Izremontējām kāpņu telpu, briesmīgi brūnās krāsas vietā tā tagad ir gaiša

- Kādās krāsās jūs to nokrāsojāt?

- Katrs stāvs – citā krāsā, es piedāvāju ceriņkrāsas, salātzaļu un bēša, bet iedzīvotāji savu stāvu krāsu izvēlējās paši.

Vispār, māja ir ļoti aktīva, un viņi paši piedāvā jaunus uzlabojumus. Tā,  piemēram, pēc viņu aicinājuma mēs atjaunojām asfaltu mājas priekšā. Turklāt viņi paši autostāvvietā uzstādīja zīmi „Stāvvieta tikai mājas iedzīvotājiem ”, bet kāpņu telpā kustības detektori, kuri ieslēdz gaismu tikai tad, kad tur ienāk cilvēks, bet ugunsdzēsēju kāpņu telpā – gaismu ieslēdz taimeris, un tā deg no 19.00 līdz 6.00. Agrāk tur gaisma dega visu diennakti, protams, ka samaksa par kopējo elektrības patēriņu ievērojami samazinājās.

SV404299
- Jā, tas patiešām nav maz. Bet izdevumi par elektrību jau nav galvenie izdevumi, daudz jūtamāku iespaidu uz rēķiniem atstāj ūdens patēriņš.

- Ar ūdeni mēs arī tikām galā. Tur stāvēja pavisam vecs ūdens sūknis, kurš nevar saprast, vai jau bija nomiris, vai vēl bija dzīvs, tādēļ daudz ūdens aizplūda nekurienē. Tagad esam šajā mājā uzstādījuši jaunu, daudz drošāku ūdens sūkni. Tiesa, iedzīvotāji grib vēl vairāk. Šogad mēs pēc viņu lūguma uzstādīsim vēl vienu sūkni.

- Tātad būs divi sūkņi? Tas taču ir dārgi, katrs sūknis patērē elektroenerģiju.

- Aleksandrs, mūsu pilnvarotais, ir atradis daudz efektīvāku mūsdienīgu modeli un veicis aprēķinus. Jaunais sūknis ir aprīkots ar frekvenču pārslēdzēju, tādēļ tajā laikā, kad nav liels ūdens patēriņš, piemēram, naktī, tas strādās ar mazākiem apgriezieniem, un tātad arī elektroenerģijas patēriņš samazināsies 3 reizes. Otro sūkni mēs pārslēgsim uz rezerves režīmu, un tas ieslēgsies tikai palielināta ūdens patēriņa laikā.

- Kur rodas nauda papildus sūkņiem? Vai jūs papildus vācat no iedzīvotājiem?

- Nē, nekādā gadījumā. Visi remontu izdevumi, sūkņi un tamlīdzīgi tiek segti no ieņēmumiem par māju – 0.34 Ls par kvadrātmetru. No šīs naudas vēl paliek pāri.

- Sanāk, ka šie ienākumi ir bezgalīgi? No kurienes mājai tik daudz naudas?

- Tur jau ir intriga – mājai ir ienākumi.

- Tas nozīmē, ka māja ne tikai tērē, bet arī pelna? Kādā veidā?

- Jā, mājai ir 100 Ls „citu” ieņēmumu mēnesī. Tie sakrājas, pateicoties noslēgtajiem līgumiem par mājas kopējā īpašuma izīrēšanu. Tās ir firmas, kuras piedāvā interneta piegādi, telefona un televīzijas pakalpojumus. Maksā visi, izņemot Lattelecom.

- Tātad mājai viss ir vislabākajā kārtībā?

- Jā, tā būtu bijis, ja nebūtu vandālisma un zādzību. Bet tā, pagājušajā gadā kaut kādi ļaundari uzlauza lifta šahtu, nozaga rezerves daļas, un lifts, protams, apstājās. 12. Stāvu mājā pat 2-3 dienas, kamēr remontēja liftu, bija smags pārbaudījums. Pēc tam uzlauza ārdurvis, salauza kodu atslēgu, bet tās ir papildus izmaksas. Kad uzreiz pēc svaigi izkrāsotām sienām kāds uzskrāpēja ar nagliņu švīkas, pilnvarotais neizturēja. Nolēma uzlikt video novērošanu. Pats atrada firmu „Latvijas tīkli” un pārliecināja mūs, ka videonovērošanas sistēmas uzstādīšana atmaksāsies. Mēs nolēmām uzstādīt, it īpaši, ka mājai bija nauda. Turklāt, bija interesanti pamēģināt un paskatīties uz rezultātu. Atnāca speciālisti, novērtēja darbu apjomu un ieteica trīs kameras – pie ieejas, foajē un pie ieejas liftā. Uzstādīja sistēmu un mājas pilnvarotajam iedeva pieeju sistēmai, lai viņš no sava dzīvokļa varētu novērot to, kas notiek mājā.

- Un kas atklājās?

- O! Ļoti interesanti! Pirmkārt, atradās tas, kurš lauza kodu atslēgu. Izrādījās, ka tas ir viena mājas dzīvokļa iemītnieks.

- Sanāk, ka viņš pats savu lauza? Kādēļ?

- Dzērumā. Pat neatcerējās, ka salauza! Noticēja tikai tad, kad pats ieraudzīja ierakstu. Bet viņš saprata, un vairs kodu atslēga netika lauzta.

Pēc tam bija vēl kāds gadījums. Kāds no kaimiņiem kāpņu telpā atstāja mantas un, atcerējies, ka kaut ko aizmirsis, atgriezās savā dzīvoklī. Tai laikā cits kaimiņš ieraudzīja pie lifta stāvam nevienam nepiederošas mantas, un ātri tās iestiepa savā dzīvoklī. Arī viņam ātri atgriezās gan kauns, gan atmiņa, kad noskatījās ierakstu ar savu varoņdarbu.

Vēl atklājās medību bises zagļi. Viesi, kā redzams izmantoja saimnieka apjukumu un iznesa no dzīvokļa mednieku bisi. Arī šai gadījumā ieraksts palīdzēja atmodināt kauna jūtas un atmiņu. Bisi atdeva atpakaļ.

-          Jā, pēc visa spriežot, videonovērošanas sistēma jau sevi ir atpirkusi.

-          Tas nav īstais vārds! Te 2012.gada decembrī bija lielas medības uz liftiem, zagļi uzlauza liftu šahtas un zaga rezerves daļas ar krāsainajiem metāliem. Šim namam viņi pat nemēģināja tuvoties, jau zināja par videonovērošanas brīnumiem!

-          Cik tāds prieks maksā?

-          Visas iekārtas uzstādīšana izmaksāja 600 Ls. Vēl 5Ls mēnesī par interneta pieslēgumu. Bet izdevumi ārdurvju un kodu atslēgas remontam bija katrreiz 400 Ls. Bet, ja tā kā vienā citā mājā būtu nozagts siltummezgls 1200.-Ls vērtībā, tad arī to vēl vajadzētu pieskaitīt. Tad nu skaitiet, ka vienreizējās izmaksas ir mazākas nekā zaudējumi gada laikā. Nemaz nerunājot par vandālismu un kosmētiskajiem darbiem kāpņu telpas uzturēšanai.

-          Runājot par kāpņu telpu, vai remonts necieta videonovērošanas sistēmas uzstādīšanas laikā?

-          Nē, „Latvijas tīklu” speciālisti visus vadus izvilka pa tehnisko šahtu, tādēļ remontam nekas netika nodarīts.

-          Cik ilgi jau kalpo videonovērošana?

-          Jau gandrīz gadu, un šajā laikā nav bijis nevienas kļūmes. Toties zādzības un vandālisms pilnībā izbeidzās.

-          Kā redzams, iedzīvotāju atmiņa un kauna jūtas arī ir uzlabojušās.

-          Tā izskatās. Bet galvenais, ka svešie šajā mājā nelien. Kā redzams, videonovērošana atbaida zagļus.

-          Atliek novēlēt, lai arī citās mājās cilvēki pieņemtu lēmumu par videonovērošanas uzstādīšanu. Skaties vien –būs vairāk kārtības un drošības. Lai Jums veicas!

Mēs lūdzām komentēt situāciju ar zādzībām uzņēmuma „Latvijas tīkli” direktoru Aleksandru Jemeļjanovu.

-          Aleksandr, sakiet, lūdzu, vai ir statistika, kas parāda zādzību skaita samazināšanos pēc videonovērošanas sistēmas uzstādīšanas?

-          Mums pašiem tādas statistikas nav, bet mēs pastāvīgi dzirdam pozitīvas atsauksmes no saviem klientiem, ka situācija objektos  kardināli mainās pēc videonovērošanas sistēmas uzstādīšanas. Ja ticam pasaules pieredzei, tad ir tāda informācija, ka pats fakts, ka ir uzstādīta videonovērošana, samazina iespēju kļūt par ļaundaru upuri par 70%.

-          No kā ir atkarīgas videonovērošanas sistēmas uzstādīšanas izmaksas? No kameru daudzuma, no stāvu skaita vai no kādiem cietiem parametriem?

-          Praktiski katrs objekts prasa individuālu pieeju, tiek izvēlēts noteikts kameru veids, atsevišķos gadījumos tiek uzstādīti kameru seifi, lai ļaundari nevarētu sabojāt ierakstu. Tiek ņemtas vērā montāžas darbu īpatnības. Tāpat cena ir ļoti atkarīga no tā, ko vēlas klients. Kāds dzenas pakaļ cenai, cits paļaujas un mūsu pieredzi. Patiesībā mēs nebaidāmies no sacensībām par labāku cenu, jo lielāko daļu aprīkojuma mēs pērkam pa taisno no ražotāja, tādēļ mums ir lielāka izvēle un arī cenu diapazons plašāks.

-          Jūsu tehniskais atbalsts maksā tikai 5 latus mēnesī. Vai tad jums ir izdevīgi sniegt tādus pakalpojumus?

-          Patiesībā garantijas apkalpošanu mēs, kā paredzēts, veicam bez maksas. Maksa 5 Ls  ir par pieslēgumu internetam, lai mājas vecākais varētu kontrolēt situāciju caur internetu no jebkuras vietas! Pēc manā rīcībā esošiem datiem, viņš šo iespēju izmanto par visiem 100%!

-          Ko Jūs gribētu novēlēt to māju iedzīvotājiem, kurās vēl nav uzstādīta videonovērošanas sistēma?

-          Lai viņi neaizmirst, ka viņu pašu drošība un viņu bērnu un ģimenes locekļu drošība ir viņu pašu rokās, un nav vērts tam pievērst pārāk maz uzmanības. Rūpēties par drošību ir vienkāršāk laikus un kopīgiem spēkiem, sākot ar elektroniskās atslēgas uzstādīšanu un beidzot ar videonovērošanu un apsardzes signalizāciju. Diemžēl bieži nākas uzstādīt videonovērošanu, kad jau kaut kas ir nozagts, bet uzstādīt signalizāciju, kad kāds nelūgts viesis jau ar apciemojis telpu un rakņājies pa personīgajām mantām. Gribu novēlēt visiem jūsu lasītājiem jau iepriekš parūpēties par savi un dzīvot mierīgi, zinot, ka viņu ģimene un īpašums atrodas drošībā.

-          Paldies!

Bookmark and Share
Top.LV