.

Olu krāsošana, ripināšana un olu kaujas

18773d2f24e2Kāpēc Lieldienās krāso olas?

 Lieldienās olu krāsošanaiir rituāla nozīme, ko senlatvieši saistīja ar zemes atmodu pēc ziemas, pavasara atnākšanu, tai skaitā šis rituāls simbolizēja auglības un atdzimšanas kultu. Ola, pateicoties tās apaļumam ir dzīvības, augšāmcelšanās un auglības simbols, tāpēc Lieldienās (Pavasara saulstāvjos) tās tradicionāli tiek celtas godā un dažādi izkrāsotas.

Krāsoto olu simboliskā nozīme ir cieši sapīta ar Lieldienu tradīcijām un spēlēm - olu dāvināšanu tuviniekiem, draugiem un kaimiņiem, olu maiņu, olu kaujas, kā arī olu slēpšanu un meklēšanu.

Sišanās ar olām

Plaši pazīstama Lieldienu tradīcija ir sišanās ar olām. Ja ola saplīst, tā jāatdod tam, kurš to sasitis. Šai tradīcijai ir dažādi skaidrojumi, piemēram, ar olām sitas, lai uzzinātu, kurš ilgāk dzīvos. Kam visstiprākā ola, tas visilgāk dzīvos.86083005 22

Tāpat sitoties ar olām, vispirms jāuzmin, vai plaukstā apslēptajai olai uz augšu ir resnākais vai tievākais gals. Tas, kurš turēja olu saujā, prasīja: "Gailītis vai vistiņa?" Sitējam bija jāuzmina, tikai tad viņš varēja sist. Ja neuzminēja, sitējs bija otrs.

Olu ripināšana

Slīpi noliek dēli vai renīti. Olu ripina lejup pa renīti: ja ola pieskaras jau lejā esošai olai, tad ripinātājs iegūst abas olas, ja nē, tad atstāj arī savējo, kuru mēģinās iegūt nākošais ripinātājs.

pasha111

 

 

Jautras Lieldienas!

Bookmark and Share
Top.LV