Pilsētas ainava

IMG 6342WsnbKad mēs, fotogrāfi, runājam par ainavu, neviļus rodas iedomāti skati: meži un pļavas, kalni, ezeri, pakalni, ziedošas pļavas un dārzi, upes utt. Taču eksistē arī cits ainavas veids, tas ir pieejamāks, bet no fotografēšanas viedokļa tas nav mazās interesants, proti, pilsētas ainava.

Vecpilsēta, galvaspilsētas centrs, dzimtā iela vai rajons, kurā dzīvojat pašlaik, pat ciemats, kurā atrodas jūsu iemīļotā vasarnīca, palīdzēs jums atklāt savu radošo potenciālu, nodrošinot jūs ar bagātīgu materiālu fotouzņēmumiem.

Katrā pilsētā noteikti atradīsies tilti un augstceltnes, apvedceļi un stacijas, dzelzceļa stacijas un autobusu pieturas, ceļa zīmes, norādes, vēsturiski piemenekļi, pilsētas parki un dārzi, kafejnīcas un veikaliņi ceļa malā, kuģu piestātnes, mašīnu un taksomertu stāvvietas, neona reklāmas un veikalu skatlogi, strūklakas, laternas, zālāji – ar vienu vārdu sakot, viss, kas vajadzīgs kaislīgam fotogrāfam.

Bez šaubām, ievērojamu pilsētu apmeklējums noskaņos jūs uz radošas nots: Roma ar pārsteidzošo arhitektūru, Parīze ar unikālām ieliņām, Venēcija ar izsmalcināto kanālu skaistumu, Barselona ar lieliskajām Gaudi celtnēm. Taču tas nav pats svarīgākais, jo jebkurā nelielā pilsētiņā var atrast milzīgu daudzumu sižetu fotografijām. Runa nav par to, ko fotogrāfēt, bet gan – kā fotogrāfēt. Pat jūsu pašu pagalms var iedot jums fantastisku uzņēmumu sēriju, bet dzimtās ielas ēkas pie pareizas pieejas  var izrādīties ļoti fotogēniskas.

Abstrakcija

Dažas ēkas detaļas var būt par pamatu abstraktām fotografijām. Jūs varat izmantot, formu, krāsu, tekstūru vai atsevišķi ņemtus elementus, lai radītu kaut ko oriģinālu. Koka nama stūris uz debesu fona, rozetas musturs virs ieejas, stiepjošs augs uz mājas sienas – tie ir tikai trīs no neskaitāmā sižetu daudzuma. Lai uzķertu materiālu tekstūru: ķieģeļi, baļķi, akmens, dakstiņi – vajadzēs pieiet tuvāk. Visiem augstāk minētajiem materiāliem piemīt īpašs skaistums, kuru var atklāt ar laba apgaismojuma palīzdību. Abstrakta pieeja filmēšanai nav sarežģītāka pat parasto un neprasa nekādu papildus aprīkojumu. Pietiek paskatīties uz vajadzīgo objektu no cita skatu punkta.

IMG 2684Wsnb

Apgaismojums

Pareizi piemeklēts apgaismojums pirmajā acumirklī vienkāršu fotografiju padara par īpašu. Galvenais noteikums sludina: tieša saules gaisma atdzīvina ēkas; taču ne mazāk svarīgs ir arī fotografēšanas laiks. Maiga rīta gaisma vai vakara, pirms norieta gaisma ir labāka par griezīga pusdienlaika gaismu, kad saule ir augstu un priekšmeti met tumšas un smagas ēnas.

Vislabākos vizuālos rezultātus vas panākt, kad ēku apgaismo slīpi saules stari. Tādā laikā ir labi redzama tādu materiālu tekstūra kā fasādes akmens, baļķi, ķieģeļi un taml.

IMG 3076Wsnb

Radoša pieeja

Izmantojot fotoaparāta tehniskās iespējas, centieties filmēt objektu no dažādiem skatu punktiem un rakursiem. Pieejiet tuvāk objektam, ja gribat iemūžināt interesantas detaļas: rokturus, uzrakstu plāksnītes, plaisas vai skrāpējumus, vai tieši otrādi – paejiet nost, ja gribat, lai kadrā iekļūtu viss objekts.

Mūsdienu pilsētā ir samērā daudz spoguļvirsmu – sākot ar spoguļskatlogiem un beidzot ar ūdeni peļķēs. Objekta fotografēšana cauri spoguļvirsmai piešķirs tam vienreizību un neatkārtojamību.

Tiltus un arkas var izmantot kā jūsu pamatkadra rāmīti. Čuguna vārti var pipiešķirt jūsu ainavai romantisma pieskaņu.

DSC00706Wsnb

Vertikālas līnijas, kuras saiet kopā

Viens no trikiem, ko var pielietot, fotografējot augstceltni tā, lai kadrā ieietu nama virsotne, ir paliekt fotoaparātu atpakaļ. Šādi rodas ilūzija, ka vertikālas līnijas saiet kopā. Dažkārt šis efekts rada skatītājam sajūtu, ka ēka krīt. Ja pieiet tuvāk ēkai un izmanto zoom, fotoefekts izskatīsies drīzāk speciāli veidots, nekā iznācis netīšām.

IMG 2637Wsnb

Panorāmas skats

Ļoti bieži panorāmas skati, kuri veikti no augstceltnes vai no cietokšņa mūra, no putna lidojuma, tā teikt, izskatās iespaidīgi. Pilsētas māju jumti, ieliņas, kanāli, parki un līkumaini celiņi – šādi fotodarbi izsauc īpašu interesi tiem, kas mīl pētīt detaļas.

IMG 1229Wsnb

Cilvēki pilsētā

Tukšas ielas piešķir pilsētas ainavai zināmu noslēpumainību. Tukšs pagalmiņš, dārzs vai skvērs izskatās statiskāk salīdzinājumā ar tiem kadriem, kuros ir fiksēta zināma unikālu personību vai dzīvnieku kustība. Pie kam dažas neatkārtojamas personas atdzīvina jūsu fotogrāfiju, pieķir humora dzirksteli un dokumentālu raksturu. Uzņēmumi, kuros ir iemūžinātas ēkas un cilvēki, var kļūt par savdabīgu vēstījumu nākamajām paaudzēm, kas stāsta par mūsdienu dzīvi tieši tāpat, kā mums vēsturiski dokumenti ir pilsētas ainavas pirmatklājāju fotogrāfijas.

IMG 1147Wsnb

Īpaša uzmanība

Jūs varat fotografēt sabiedriskās vietās praktiski bez ierobežojumiem, visu, ko vēlaties un cik vēlaties. Kas attiecas uz privātajiem sektoriem – šeit viss ir atkarīgs no saimnieka labās gribas. Tomēr atcerieties: militāras nozīmes un īpaši aizsargājamos objektus fotografēt ir aizliegts ar likumu praktiski visās valstīs.

Fotografējot nepazīstamus garāmgājājus, daži no viņiem var iebilst pret to, ka viņus filmē. Centieties izturēties pret šādiem komentāriem maksimāli labvēlīgi. Jūs šādam cilvēkam varat nodemonstrēt savu fotogrāfiju, un, ja viņš to vēlas, viņa klātbūtnē izdzēst kadru un tad izdarīt vēl vienu uzņēmumu bez šīs personas.

Fotografējot nepezīstamā pilsētā vai rajonā, esiet īpaši uzmanīgi un piesardzīgi. Kamēr jūs darbojaties ar kameru, jūsu soma paliek bez pieskatīšanas. Vēl labāk, paņemiet līdzi savā foto pastaigā savu otro pusīti vai labāko draugu. Divatā ir jautrāk pastaigāties un fotosesija paiet ar lielāku iedvesmu. Novēlu jums jaukas pilsētas ainavas!

Teksta un foto autore: Nika Belisa

DSC00926Wsnb

Bookmark and Share
Top.LV