Pēdējās lapiņas. Fotografējam kluso dabu.

IMG 4653WsnbNolijuši vasaras lieti, un to vietā ir atnākušas aukstās rudens lietavas. Taču mēs vasaras pēdējās dāvanas varam noturēt ar fotoaparāta palīdzību.

Tādēļ mums vajag vien tuvāk iepazīties ar dažiem klusās dabas fotografēšanas paņēmieniem. 

Franču valodā kluso dabu sauc „nature morte”, un to tulko kā „mirusi, nedzīva daba”. Šī žanra jēga ir tajā, ka fotografs neattēlo priekšmetus to dabīgajā izskatā, bet gan iepriekš tos kombinē pēc saviem ieskatiem.

Klusās dabas žanra priekšrocība ir tā universālajā raksturā. Bērnu rotaļlietas, rokdarbi, kancelejas priekšmeti, grāmatas un blociņi, pagatavoti ēdieni, ievārījumu un sālījumu burciņas un pat vienkārša  karstas tējas krūzīte ar smalkmaizīti var jums kalpot par fotosesijas objektiem. Klusās dabas žanra foto mākslinieki savos darbos visbiežāk izmanto augļus, dārzeņus un ziedus.  Vasarnīcas pēdējais ziedu pušķis vāzītē, no dobes vai dārza tikko kā novākta apjomīga raža – tas viss var kalpot lietas labā, un jūs iegūsiet atmiņas par vasaru neilgas dzīves garumā.

Sižetiskas ainiņas

Sāksim ar sižeta izdomāšanu. Paskatieties sev apkārt – jūsu uzņēmumā var piedalīties jebkuri priekšmeti. Lai varētu labāk iedomāties to ainiņu, kuru gribat uzņemt, apskatiet citu foto mākslinieku klusās dabas internetā vai žurnālos. Jums noteikti radīsies savas personīgās idejas, un jūs varēsiet tās uzskicēt uz papīra. Gadījumā, ja tomēr ideja neradīsies, jūs varat atkārtot jau esošu kompozīciju no kadra, kas jums visvairāk patīk. 

Gaismas vieta

Kad būsiet tikuši galā ar sižetu, varat aplūkot un izvēlēties darba vietu savam šedervam. Tas var būt virtuves galdsIMG 0756Wsnb
vai ķeblītis, žurnālgaldiņš vai skapītis, trepes vai pat palodze – jebkas, kur jūs varat izvietot savus nedzīvos objektus. Tomēr ir jāņem vērā tas fakts, ka jums ir vajadzīgs labs apgaismojums. Tādēļ būs labi, ja virsma, kur būs izvietota klusā daba, atradīsies loga tuvumā. Daudzi foto mākslinieki iesaka izvietot ekspozīciju tādā veidā, lai logs būtu aiz kompozīcijas un nedaudz no tās sānis.

Slepenie paņēmieni

DSC00639Wsnb
Lai klusā daba būtu apjomīgāka, var mēģināt izmantot abaltu galdautu vai palagu, zeltainu vai sudrabotu pārtikas folliju, baltu papīru vai kartona lapu utt. kā gaismas atstarotāju.

Dekoratīvie motīvi.

Ja virsma, uz kuras atrodas priekšmeti, un fons ar atdalīti ar horizontālu līniju, klusā daba izskatās ne visaiIMG 4826Wsnb
harmoniski. Tādi varianti ir iespējami, taču panākt uztveres veselumu šādā gadījumā ir ļoti grūti. Vislabāk ir izmantot pietiekami lielu papīra lapu, vatmanu vai vecu tapešu ruļļa otru pusi. Derēs arī garš, plats vienkrāsains auduma gabals. Izvietojiet to tādā veidā, lai tā vertikālā virsma vienmērīgi pāriet horizontālā virsmā, pie kam neveido lūzumu.

Nebaidieties eksperimentēt. Neizdodas tikai tiem, kas neko nedara. Darbs pie klusās dabas dos jums daudz prieka, bet rezultāts priecēs jūsu draugus un kolēģus. Lai jums ir izdevušās fotografijas!

Teksts un foto: Nika Belisa

Bookmark and Share
Top.LV