Bērnu fotogrāfiju noslēpumi. Padomi iesācējiem

IMG 6760WsnbDrīzumā tūkstoši bērneļu ar ziedu pušķiem rokās dosies uz skolu. Kāds to darīs pirmo reizi, bet kāds – pēc vasaras brīvdienām. 

 

Šajā rakstā es savācu dažus praktiskus padomus vecākiem, kas jādara vecākiem, lai fotouzņēmumi, kuros redzami  bērni, sanāktu koši, pozitīvi un ieņemtu goda vietu ģimenes fotoalbūmā.

Es neiedziļināšos profesionālajā terminiloģijā, bet pastāstīšu par vienkāršiem paņēmieniem, kuri palīdzēs papildināt jūsu fotoalbūmu ar veiksmīgām un košām fotogrāfijām.

 

1. Brīnums fokusā. 

Gandrīz visas mūsdienu amatieru fotokameras ir apveltītas ar autofokusu, kurš kadrā viegli atpazīst sejas. Jums atliek vien novirzīt fokusu uz sava bērna seju. Ja jūsu fotoaparātā fokuss ir vien neliela punktiņa veidā un tas ir mazāks par bērna seju, nofokusējiet to uz acīm. Fotogrāfija izskatīsies izdevusies, un citas, nedaudz izpilūdušās detaļas nebūs tik svarīgas.IMG 6636Wsnb

2. Var noderēt zibspuldze.

Skaidrā laikā labāk ir iztikt bez aparātā iebūvētās zibspuldzes, taču, ja jūsu bērns stāv svinīgajā līnijā citu bērnu pulkā un aiz viņu mugurām spīd spoža saule, kuras stari nokļūst tieši jūsu objektīvā, noteikti ieslēdziet zibspuldzi, savādāk visas sejas kadrā būs melnas. Zibspuldze palīdzēs veikt labus uzņēmumus arī tad, ja bērni atrodas skolas ēkas vai lielu koku ēnā, kā arī iekštelpās, kur labam kadram parasti ir pārāk maz gaismas. Kad viss notiek steigā un nav laika domāt par zibspuldzi, jūs varat aparātā iestatīt uzstādījumu „autozibspuldze” un savu veiksmi uzticēt tehnikai.

IMG 6711Wsnb3. Gaismas avoti.

Saules gaisma ārā un loga gaisma telpā ir dabīgās gaismas avots. Taču spilgta gaisma pusdienlaikā dod izteiktas ēnas uz sejas, kuras var mīkstināt ar zibspuldzes palīdzību. Griestu lampu gaisma ir mākslīgais apgaismojums, un, neskatoties uz spilgtumu, labam uzņēmumam tas var būt nepietiekams. Ļoti labi fotogrāfēt, ja ir apmācies laiks, jo tad visas krāsas kļūst izteiksmīgākas. Krēsla nav piemērota fotogrāfēšanai bez zibspuldzes, bet ar zibspuldzi kadrs sanāk tāds, it kā tas būtu veikts dziļā naktī. „Autozibspuldzes” režīms jums arī palīdzēs izdarīt labākus uzņēmumus jebkuros apstākļos. Aparāts pats izskaitļos nepieciešamo gaismas daudzumu jūsu kadram.

4. Uzmanību: skatupunkts!IMG 6630Wsnb

Centieties bildēt no dažādiem skatupunktiem: no augstākā punkta, bērna acu līmenī, no zemākā punkta. Ja jūs fotogrāfējat neliela auguma bērnu, vislabāk kameru turēt viņa plecu augstumā, lai acis būtu kadra augšējā trešdaļā. Filmēšana no augšas parāda, cik maziņi vēl ir mūsu bērni. Turklāt, ja filmēsiet no tuva attāluma, galva var sanākt ļoti liela. Lielākoties šāda fotogrāfija  izskatās kā jocīga karikatūra, jūsu arhīvam pietiks ar vienu diviem šādiem kadriem.

5. Svarīgas detaļas.

Ar kādu izbrīnu pēc pāris gadiem jūs skatīsieties uz sava mazuļa skolas somu, mācību grāmatu un burtnīcu  kaudzīti! Krāsainie zīmuļi un flomasteri, plastilīns un krāsas – to visu var attēlot fotogrāfijā, ja vien pievērst tam uzmanību. Šādus uzņēmumus vaslabāk ir veikt ar zoom palīdzību.

6. Ķeriet momentu!

Bērns neatkārtos vairākas reizes interesantu sejas izteiksmi, sižetu vai skatu punktu, viņš to vienkārši nespēs, jo viņa dabīgā uzvedība ir neatkārtojama. Ja jūsu bērns ir emocionāls un viņa mīmika ir ļoti kustīga, izvēlieties bērnu vai sporta fotogrāfēšanas režīmu un esiet gatavībā!

7. Slēptā kamera.

Fotografēšana ar „slēpto kameru” prasa ļoti lielu pacietību, taču visinteresantākie bērna uzņēmumi droši vien būs tie, kurus jūs veiksiet, viņam nemanot. Izmantojot „slēptās kameras” tehniku, izdodas vistiešākie kadri.

IMG 6629snb8. Pozai ir nozīme.

Bērns izskatīsies labāk, ja viņš būs dabisks un nepiespiests. Lai noķertu smaidu vai pat smieklus, varat viņam pastāstīt kaut ko smieklīgu vai arī uztaisīt grimasi. Spilgtas saules gadījumā palūdziet bērnu nostāties koku   vai skolas ēnā. Vienmēr fascinē tie portreti, kuri ir veikti telpā pie loga vai loga gaismā. Ja gribat nofotogrāfēt bērnu skolas fonā, nolieciet viņu pēc iespējas tālāk no skolas un tuvāk fotoaparātam. Šādā gadījumā jums kadrā ieies gan bērns, gan skola, un tie viens otru neaizēnos.

9. Bet tagad visi kopā!

Fotografējot vairākus bērnus, ir jāātrod moments, kad visi filmēšanas varoņi būs vajadzīgajā skatu punktā. Centieties nelikt viņus taisnā līnijā plecu pie pleca, jo, kā minimums, šāda poza nav dabīga. Labāk izskatās dabīgs izvietojums, it īpaši, ja jūs izvietosiet tos tāda kā leņķa veidā. Garākajiem bērniem palūdziet nostāties vai nu centrā, vai arī aizmugurē. Diviem draugiem rokasspiediens vai draudzīgs apskāviens kadrā izskatās dinamiski, un tas piedod fotogrāfijai zināmu dzīvīgumu. Nefotogrāfējiet bērnu, ja viņš ir aizgriezes, aizskatījies vai pieliecies. Dabīga uzvedība ne vienmēr ir vizuāli baudāma. Nefotogrāfējiet bērnu arī tad, ja viņš ir knapi pamanāms bērnu pūlī vai skolas ēkas fonā, jo viņš izskatīsies ļoti maziņš. Saulainā laikā sekojiet tam, lai jūsu ēna neiekļūst kadrā.IMG 6660Wsnb

10. Tā nav jādara!

Ja bērns negrib fotografēties, nav nepieciešams viņu piespiest, citādi Jūs varat sabojāt viņam noskaņojumu, bet to vienmēr var redzēt bildēs, un tādas fotogrāfijas nevienu neiepriecina. Izmantojiet „slēptās kameras” tehniku. Aizvērtas acis kadrā vienmēr izskatās nejēdzīgi. Tādas fotogrāfijas uzreiz ir jānodzēš un nofotografēt vēlreiz. Neievietojiet bērnu kadra centrā, bet sekojiet līdz, lai rokas un kājas kadrā būtu pilnīgi. „Neatgriežat” jūsu atvases mīļus locekļus. nefotografējiet bērnu, ja viņš novēršas, aizsapņojās, pieliecās utt. Dabiskā uzvedība ne vienmēr smuki izskatās bildē. Nefotografējiet bērnu, ja viņš ir tikko pamanāms pūlī vai  uz skolas ēkas fona, viņš izskatīsies sīks. Saulainā laikā sekojiet, lai Jūsu ēna nebūtu kadrā.

 

Vēl kas! 31. augustā pārliecinieties, ka jūsu fotoaparāta batareja ir pielādēta un jums ir līdzi pilni rezerves akumulatori. Pārliecinieties, ka atmiņu kartē ir pietiekami daudz vietas jaunām fotogrāfijām, bet vēl labāk – atbrīvojiet atmiņas karti no visiem vecajiem uzņēmumiem. Tas jums ļaus ātri un bez liekiem pārdzīvojumiem pārskatīt visu uzfilmēto materiālu.

Ar vislabākajiem vēlējumiem,

Fotogrāfe-dizainere

Nika Belis

Bookmark and Share
Top.LV