.

Desmit Januša Korčaka baušļi vecākiem.

1. Negaidi, ka tavs bērns būs tāds, kā tu vai tāds, kā tu vēlies, lai viņš kļūtu. Palīdzi viņam kļūt nevis par tevi, bet pašam par sevi.

2. Nepieprasi no bērna samaksu par visu, ko esi viņa labā darījis. Tu viņam dāvāji dzīvību, kā tad lai viņš tev pateicas?

Viņš dos dzīvību nākamajam, tas atkal nākamajam, un tas arī ir nebeidzamais pateicības cikls.

Korchak
3. Neizgāz uz bērnu savus aizvainojumus, lai vecumdienās nebūtu jāēd rūgta maize. Jo ko sēsi, to pļausi.

4. Neizturies pret viņa problēmām augstprātīgi. Atceries, ka katram dzīvība ir dota atbilstoši viņa spēkiem, vari būt pārliecināts, ka viņam nav mazāk grūti kā tev, iespējams, ka pat grūtāk  kā tev, jo viņam nav pieredzes.

5. Nepazemo!

6. Neaizmirsti, ka pašas svarīgākās tikšanās cilvēkam ir ar bērniem. Pievērs tiem vairāk uzmanības – mēs nekad nevaram zināt, ko īsti mēs satiekam šajā  bērnā.

7.  Nemoki sevi, ja kaut ko nevari sava bērna labā izdarīt. Atceries, ka bērna labā ir izdarīts nepietiekami, ja nav izdarīts viss iespējamais.

8. Bērns nav tirāns, kurš cenšas pārņemt tavu dzīvi, viņš nav vienkārši miesa no tavas miesas. Viņš ir brīnumdārgs trauks, kuru Dzīvība tev ir iedevusi, lai tu to  glabātu un attīstītu viņā radošu dzirksti. Tā ir atraisīta tēva un mātes mīlestība, kuriem augs nevis „mūsu”, „savs” bērns, bet gan dvēsele, kas tiem ir uzticēta.

9. Proti mīlēt svešu bērnu! Nekad nedari svešam bērnam to, ko tu negribētu, lai kāds nodara tavam bērnam.

 10. Mīli savu bērnu, lai kāds viņš arī būtu – netalantīgs, neveiksminieks, pieaudzis. Komunicē ar viņu, priecājies, jo bērns – tie ir svētki, kuri pagaidām ir kopā ar tevi.

Bookmark and Share
Top.LV