.

Laimīgu ģimeņu noteikumi

schastlivaya-semia1. Noteikums. Piekāpieties viens otram.

Piekāpties – nozīmē rēķināties ar partnera interesēm, izvairīties no ķildām. Savstarpējā piekāpšanās ir viens no svarīgākajiem stipras ģimenes nosacījumiem.

Taču tikai puse no jaunajām sievām un nedaudz lielāka vīru daļa uzskata, ka labāk piekāpties strīdā nekā sabojāt attiecības. Mīlestība – tā ir māksla zeudēt.

 2. Noteikums. Rēķinieties ar laulātā noskaņojumu un interesēm, pārvaldiet savu uzvedību.

Nepatikšanas darbā, nogurums vai slikta pašsajūta, ģimenes apstākļi – vai tad mazums iemeslu sliktam garastāvoklim...

Izlādēt to uz tuviniekiem – tas ir visīsākais ceļš uz konfliktu. Tā vietā vajadzētu pastāstīt laulātajam par savām nepatikšanām, sliktu pašsajūtu, un līdz ar to „nolaist tvaiku” un paskaidrot savu aizkaitinājumu. Dzirdot atbalsta un mierinājuma vārdus, ir vieglāk pārciest slikto noskaņojumu.

Lielākā daļa konfliktu rodas vakarā pēc darba, kad abi dzīvesbiedri ir noguruši un dienas laikā uzkrājuši negatīvas emocijas. Kā efektīvs profilakses līdzeklis var kalpot šāds paņēmiens: sagaidiet laulāto pie durvīm, noskūpstiet vai vismaz pieskarieties, pasakiet kaut ko labu. Psihologi ir atklājuši pieskārienu brīnumaino ietekmi. 2-3 šādi pieskārieni sniedz pozitīvu lādiņu diennaktij.

Pat ja rupjība jau ir izrāvusies, savaldieties, neatbildiet ar to pašu. Pajautājiet: „Vai Tevi kaut kas ir sarūgtinājis?” Pacietība – tā ir ģimenes dzīves gudrība.

 3. Noteikums. Novērtējiet un cieniet viens otru, biežāk uzslavējiet. Atcerieties tikai labo.

Mēs pierodam pie labā, uztveram to kā pašu par sevi saprotamu un pārstājam to novērtēt. Tā ir kļūda, pie kam nozīmīga, jo tās rezultātā zūd vēlēšanās darīt labu. Tieši pretēji, ja mēs sajūsminamies par partneri, mēs palīdzam viņam atbilst labākajiem paraugiem. Katram no laulātajiem ir vajadzīgs emocionālais atbalsts, tomēr sievas to liek vienā no pirmajām vietām. Ne jau velti, strīdā ar sievu vissvarīgākais arguments ir: „Tu esi mans dārgumiņš!”

 Ir zināms, ka uzslava un atbalsts ir ievērojami efektīvāki par sodiem, tomēr daudzi laulātie (biežāk sievietes) ir apveltīti ar spēju ilgi atcerēties slikto, kas viņām ļauj „virtuves” mēroga strāda laikā attīstīt domu no „tu saplēsi manu mīķāko krūzīti ” līdz „tu salauzi man dzīvi”.

Ģimenes strīdu laikā vīrietis uzrāda konkrētas pretenzijas vai arī atzīst savu vainu par konkrētu rīcību, bet sieviete tādā pat situācijā atceras visu, ko vīrs pa daudziem gadiem ir viņai nodarījis.

4. Noteikums. Pastāvīgi izrādiet uzmanību un cieņu pret laulāto.

Pateikt „Labrīt, dārgā!” un „Ar labu nakti, mīļais”, maigi atvadīties, aizejot uz darbu, un atkal satiekoties noskūpstīt, pateikties par labu darbu – tas viss ir tik vienkārši un neprasa piepūli.  Tai pat laikā, ja tā nav, rodas neapmierinātība vienam ar otru.

Sakarā ar to, ka sievietei ir īpaši nepieciešami uzmanības apliecinājumi, piedāvājam īsu laba vīra kodeksu:

 

  • Pasniedziet sievai mēteli un pirmo palaidiet pa durvīm;
  • Sagaidot sievu atgriežamies, palīdziet viņai novilkt virsdrēbes, pajautājiet, kā klājas;
  • Atgriežoties no darba noskūpstiet sievu un pasakiet viņai komplimentu;
  • Ballē pirmo deju dejojiet ar sievu un viņas klātbūtnē neatskatieties uz citām sievietēm;
  • Dāviniet sievai sīkumus arī bez iemesla;
  • Aizejot no mājām ārpus darba laika pasakiet, kurp dodaties un laiku, kad atgriezīsieties, un savukārt kādreiz painteresējieties par to, ko sieva darījusi vīra prombūtnes laikā;
  • Uzslavējiet sievas pagatavotās pusdienas, sievas jauno kleitu un nestaigājiet pa māju neapģērbts.

 

Neskatoties uz to, ka vīrieši ir mazāk emocionāli nekā sievietes, arī vieņiem patīk uzmanības apliecinājumi.

5. Noteikums. Vairāk komunicējiet!

Mūsu ātrajā laikmetā, kad mēs esam mūžīgi aizņemti un mūžīgi steidzamies, kad televizors aizpilda visu mūsu brīvo laiku, mēs cits ar citu mazāk komunicējam. Ģimenes saskarsme ir kļuvusi nabadzīgāka.

Pat tad, kad visi ģimenes locekļi ir mājās, katrs ir pats par sevi, aizņemts ar savām lietām, savām domām.

Visi sanāk koopā ne jau tāpēc, lai pabūtu kopā, bet tāpēc, lai paskatītios televizoru, lai kopīgi paklusētu... Tā ģimenes attiecības sāk saēst atsvešinātības rūsa. Nabadzīgāka kļūst arī sadzīves valoda. Angļi konstatēja, ka vidējam londonietim, kurš vairākas stundas dienā pavada pie televizora, sarunvaloda vidēji kļūst par 35% nabadzīgāka. Vispopulārākais vārds ‘ģimenes saskarsmē kļūst vārds „aizveries!”, kas nozīmē: „netraucē skatīties raidījumu!”. Ja kļūst nabadzīgāka valoda, kļūst nabadzīgākas arī attiecības un jūtas. Bet ģimene bez attiecībām – vai tad tā ir ģimene?

Centieties pēc iespējas biežāk būt kopā kino, teātrī, pastaigā, stāstiet viens otram par to, kas jūs satrauc, uzturiet ģimenes attiecību siltumu.

Tad ar jums nenotiks tā kā anekdotē :

Atnāk vīrs un sieva pie psihologa uz konsultāciju:

Vīrs sūdzas:

-          Dakter, lūk šī.... Ak, Dievs, kā viņu sauca?... Ar vārdu sakot, šī sūdzas, ka es viņai mājās veltu pārāk maz uzmanības.

 

Eksistē divas saskarsmes barjeras

Eksistē vēl divi apstākļi, kas traucē saskarsmi ģimenē. Pirmkārt, sieviešu vajadzība pēc komunikācijas kopumā pusotras reizes pārsniedz vīriešu vajadzību pāc komunikācijas. Tai laikā, kad sievietei vakarā gribas parunāties, vīrietis jau tā ir pārsātinājies ar komunikāciju darba dienas laikā un grib pabūt viens.

Otrais iemesls ir tāds, ka vīrieši nogurst vairāk kā sievietes, par to liecina pētījumu dati. Izrādās, ka vīrieša organisms ir mazāk izturīgs: viņi vairāk slimo, smagāk pārcieš slimības un viņu mūža garums ir īsāks nekā sievietēm. Tādēļ nevajag uzmākties ar lūgumu „parunā ar mani” un apvainoties, ja viņš ir pievērsies televizoram vai avīzei. Kad viņš atpūtīsies, viņš būs atvērtāks sarunai.

Savukārt vīram ir vērts ņemt vērā sievas paaugstināto vajadzību pēc saskarsmes un censties pēc iespējas vairāk parunāties ar sievu.

Garlaicība saēd laulību. Lai ģimenes dzīve nepārvērstos par stāvošu ūdeni, biežāk smaidiet! Skatieties acīs ilgāk kā parasti. Pie galda apsēdieties tuvāk viens otram un ar kāju paglaudiet partnera kāju. Izdomājiet viņam mīļu iesauku, un jūsu attiecības kļūs uzticības pilnas un ļoti tuvas.

Starp citu, ja jūsu vīrs/sieva lasa vai vienkārši ir aizdomājies/-usies, pieejiet klāt un maigi noglāstiet, bet  kad sēžat blakus, noteikti piespiedieties!

Avots

Bookmark and Share
Top.LV